Grant NCN dla doktorantki z Instytutu Gospodarstwa Społecznego

​Projekt Sylwii Timoszuk doktorantki z Instytutu Gospodarstwa Społecznego z KES, znalazł się na liście zwycięskich projektów konkursu NCN (konkurs: Preludium, Panel: HS4). Projekt jest zatytułowany: “Sytuacja finansowa starszych wdów w Polsce i ich strategie gospodarowania wydatkami”. Jak podkreśla autorka, to dla niej bardzo pozytywny i ważny sygnał ze środowiska naukowego.

– Wygrana w konkursie oznacza nie tylko, że badanie jest dobrze zaplanowane od strony merytorycznej. To także potwierdzenie, że mój temat badawczy jest uznany za ważny i aktualny. Recenzenci oceniający mój wniosek byli zgodni, że takie badanie jest potrzebne. Dla młodego naukowca taka informacja jest nie do przecenienia. – mówi autorka projektu.
Celem badania jest dostarczenie wiedzy o sytuacji finansowej starszych wdów, ich strategii zarządzania wydatkami oraz sposobów radzenia sobie gdy pojawiają się jakieś trudności finansowe. – Z innych badań wiemy, że sytuacja wielu starszych kobiet w naszym państwie jest, delikatnie mówiąc, nieciekawa. Niestety jest to grupa o relatywnie wysokim ryzyku popadnięcia w ubóstwa. – zauważa Sylwia Timoszuk

Dodaje, że wśród tych osób wdowy zajmują pozycję szczególną. W Polsce większość starszych wdów mieszka samotnie i przeciętnie są to osoby starsze, nawet gdy mówimy tylko o osobach w wieku 60 lat i więcej. Część wdów deklaruje już więc potrzebę wsparcia, chociażby ze względu na stan swojego zdrowia. – kontynuuje doktorantka – Chciałabym jednak od razu podkreślić, że nie wszystkie starsze wdowy są w złej sytuacji finansowej czy zdrowotnej. Ta grupa jest wysoko heterogeniczna, i wśród nich znajdują się oczywiście kobiety w dobrej sytuacji materialnej.

Projekt będzie realizowany w metodyce badań mieszanych, czyli będzie łączył metody statystyczne z technikami badań jakościowych. – Poza analizami statystycznymi, przeprowadzę 24 indywidualne wywiady ze starszymi wdowami. To pozwoli mi uzyskać znacznie pełniejszy i bardziej pogłębiony obraz sytuacji finansowej starszych wdów – podkreśla Sylwia Timoszuk.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=VpoFjMlakjI[/embedyt]

(Visited 8 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *